Współpraca z Fundacją Robinson Crusoe

W ramach stałej współpracy RCM zobowiązał się do otwarcia i poprowadzenia programu Wehikuł Usamodzielnienia w Lęborku. Jego realizacja odbywa się za pomocą pomysłu i narzędzi FSR, które są jej własnością.

W ramach współpracy podopieczni mogą korzystać z organizowanych przez FSR Zimowych i Letnich Warsztatów Usamodzielnienia dla Robinsonów najbardziej
zaangażowanych w pracę w ciągu roku szkolnego pod warunkiem znalezienia środków finansowych.

Dwa razy w roku zapraszamy Robinsonki i Robinsonów do uczestnictwa w Zimowych i Letnich Warsztatach Usamodzielnienia Robinsona, podczas których – oprócz zajęć merytorycznych, dotyczących szeroko rozumianej tematyki usamodzielnienia (zdrowie, prawo w usamodzielnieniu, ekonomia, zajęcia z negocjacji, radzenia sobie z emocjami itp.) – odbywają się także zajęcia rekreacyjne i sportowe. Podczas wyjazdów letnich Robinsonowie uczą się żeglować, grają w siatkówkę, piłkę nożną damsko-męską, bule, kubb i frisbee. W czasie wyjazdów zimowych uczą się jazdy na nartach i snowboardzie.

Uczestnictwo w obozie pozwala młodzieży poznać osoby z innych Wehikułów oraz skorzystać z ich doświadczeń związanych z usamodzielnieniem. Robinsonowie w czasie obozów zawiązują nowe przyjaźnie, a po powrocie do domu utrzymują kontakty i chętnie odwiedzają się u siebie w miastach.

Konsultanci mogą , zaś brać udział w seminariach programowych odbywających się średnio raz na kwartał. Szkolenia koncentrują się na zasadach, technikach i narzędziach wspomagających proces usamodzielnienia, w tym przygotowania planu usamodzielnienia i jego weryfikacji. Konsultanci poznają nowe metody pracy z osobami usamodzielniającymi się, zwiększają swoje kompetencje w pracy z takimi osobami oraz zwiększają wiedzę na temat usamodzielnienia się młodzieży z placówek opieki zastępczej.

    Podobne wpisy